Strony

sobota, 16 kwietnia 2016

Pytanie i odpowiedź 2

Halo!

Przyszła kolej na drugą część serii: Pytanie i odpowiedź.


Olejek czy olej? Czy to to samo?
Zacznijmy od tego, że nie są to synonimy, więc stosowanie ich zamiennie jest błędem w dodatku bardzo często popełnianym przez firmy i sklepy kosmetyczne. Olej to tłuszcz roślinny tłoczony z roślin. Z kolei olejek jest substancją zapachową (a dokładniej mieszaniną związków chemicznych zapachowych) otrzymywaną za pomocą destylacji. Olejkami nazywane są także mieszanki różnych olejów roślinnych. Olejem jest olej z nasion róży (np. z róży rdzawej Rose Moschata Seed Oil), a olejkiem jest olejek eteryczny różany (np. z róży damasceńskiej Rosa Damascena Oil). W przypadku olei w składzie podany jest konkretny fragment, z którego olej pochodzi - na przykład w róży są to nasiona (Seed). Olejki mają podaną tylko nazwę rośliny. W przypadku ziół mamy sprawę uproszczoną, ponieważ z większości z nich nie da się stworzyć oleju, np. z lawendy. Powstają z nich za to maceraty, czyli wyciągi z roślin, które polegają na maceracji rośliny w oleju (najczęściej słonecznikowym lub oliwie z oliwek).


Jak zmierzyć gęstość włosów?
Zanim odpowiem na to pytanie warto wziąć pod uwagę, że grubość włosa to nie jest gęstość włosów. Grubość to obwód pojedynczego włosa. Natomiast gęstość to ilość włosów na głowie. Możemy zatem być posiadaczkami włosów rzadkich i grubych (mało włosów o większym obwodzie pojedynczego włosa), rzadkich i cienkich (mało włosów o niewielkim obwodzie), gęstych i grubych (marzenie większości kobiet - dużo włosów o większym obwodzie) oraz gęstych i cienkich (dużo włosów o małym obwodzie). Grubość włosów możemy określić na podstawie wizualnej obserwacji i porównania z np. włosami koleżanki, mamy czy siostry. Z kolei gęstość włosów możemy w pewnym sensie określić na podstawie zmierzenia obwodu kucyka. Dlaczego "w pewnym sensie"? Ponieważ musimy wziąć jeszcze pod uwagę grubość włosa. Włosy cienkie i gęste mogą mieć podobny obwód w kucyku jak włosy grube i rzadkie. Wracając do głównego pytania... Potrzebna jest miara krawiecka lub papierowa (kiedyś takie w Ikei były). Na środku głowy robimy kucyka, ale zamiast obwiązać go gumką używamy miary. Staramy się żeby ściśle przylegała do włosów, ale też żeby żaden włos nie uciekł.


Czy można myć włosy codziennie?
Tak i nie - wszystko zależy od sytuacji. Zacznijmy od tego, że włosów w zasadzie nie myjemy, a skórę głowy. Mycie pozbawia skórę naturalnej bariery ochronnej, a stosowanie silnych detergentów może powodować podrażnienia. Nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy może być wynikiem wielu rzeczy na przykład zaburzeń hormonalnych czy stosowania niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy i włosów (stosowanie szamponów z detergentami anionowymi takimi jak SLES, ALS, MLS i/lub obciążających emolientowych i filmformerowych masek/odżywek). W drugiej sytuacji należy zmienić pielęgnację i zacząć stosować szampony z łagodnymi detergentami, które nie będą powodować nadmiernej reakcji skóry. Z czasem zmiana szamponu i kosmetyków pielęgnujących do włosów przyniesie zmiany, a więc codzienne mycie nie będzie konieczne. Jeżeli jednak zmiana pielęgnacji nie pomogła, a borykamy się dodatkowo z problemami zdrowotnymi, należy oczywiście skonsultować się z lekarzem i wprowadzić leczenie. Wtedy mycie codziennie jest dobrym rozwiązaniem. Oczywiście o ile skóra nie reaguje podrażnieniem czy swędzeniem.


Czy można jednocześnie pić skrzypokrzywę i brać Calcium Panthotenicum/witaminę B complex/drożdże?
W zasadzie odpowiedź brzmi, że wręcz należy łączyć ze sobą skrzypokrzywę i suplement zawierający witaminy z grupy B, ponieważ skrzypokrzywa wypłukuje z organizmu witaminy z tej grupy. Calcium Panthotenicum (CP) to kwas pantotenowy, czyli witamina B5, a drożdże świeże do picia i drożdże w tabletkach są bogatym źródłem witamin z grupy B, między innymi B2 (ryboflawiny), B7 (biotyny, witaminy H) i B12 (kobalaminy), więc świetnie nadają się do uzupełniania tego, co wypłucze herbatka. Żeby uzyskać najlepsze efekty suplementy z witaminą B powinny być zażywane kilka godzin przed lub po wypiciu skrzypokrzywy, np. herbatkę pić rano, a napój drożdżowy wieczorem.

Znaliście odpowiedzi na te pytania?

Pozdrawiam,
Iza

14 komentarzy:

  1. U mnie różnie bywa z szamponami, moje włosy nie zawsze reagują dobrze na bardziej naturalne szampony

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Naturalne czy łagodne? Bo to jednak nie to samo. ;)

      Usuń
  2. O olejach i olejkach chyba prościej nie można :)

    OdpowiedzUsuń
  3. o, pierwszy punkt mnie zaskoczył :D
    i chyba muszę zacząć jakąś suplementację:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No! Kolejna uświadomiona osoba. :D Koniecznie. ;)

      Usuń
  4. poruszyłaś bardzo ciekawe tematy, widać, że masz sporą wiedzę o pielęgnacji włosów i odpowiedniej suplementacji

    OdpowiedzUsuń
  5. Moje włosy są cienkie, ale gęste. Zawsze tak mówiły fryzjerki i sama się o tym przekonałam, kiedy piłam regularnie herbatę z pokrzywy - na głowie miałam wielki szał:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super, że to wiesz. Dobrze jest wiedzieć jak to naprawdę u nas wygląda, bo to jednak w jakimś stopniu wpływa na pielęgnację. :)

      Usuń
  6. Zawsze myślałam, że moje włosy są grube i gęste, ale odkąd zaczęłam się "interesować" włosami, nie jestem przekonana o ich grubości ;)
    PS. Piękny baner!
    I zapraszam do mnie na rozdanie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno jest jednoznacznie określić grubość włosów. W końcu mogę się one od siebie różnić. :) Dziękuję. :)

      Usuń
  7. Przydatny, merytoryczny wpis :)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeżeli podzielisz się ze mną swoją opinią. :)

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.