niedziela, 28 czerwca 2015

Konserwanty w kosmetykach

Witajcie!

Na samym początku chciałabym się pochwalić, iż od prawie tygodnia jestem magistrem psychologii. Egzamin magisterski zakończył się dla mnie oceną celującą (tak, jest u mnie taka ocena). :) Powoli więc wracam do internetu i na bloga. Dziś pragnę Wam zaprezentować kolejną część dotyczącą czytania składów. Tym razem skupiam się na konserwantach. Muszę przyznać, że zebranie tych informacji stanowiło dla mnie wyzwanie, ponieważ są one rozsiane po całym internecie. Niestety nie udało mi się dotrzeć do wszystkich informacji i nie jestem pewna czy wymieniłam wszystkie substancje mające działanie konserwujące. Post będzie uzupełniany przeze mnie.

Czym są konserwanty?


Najprościej mówiąc są to związki chemiczne mające za zadanie przedłużyć trwałość produktu. Zapobiegają rozwojowi grzybów, bakterii i wirusów.


Substancje konserwujące

1. Parabeny
Maksymalne stężenie:
a) Methylparaben, Ethylparaben - 0,4%,
b) Propylparaben, Butylparaben - 0,19%,
c) mieszanina parabenów - 0,8%.
Szkodliwość: potencjalnie drażniące, brak udowodnionego działania toksycznego, rakotwórczego, teratogennego.
Zabroniony w produktach:
- Propylparaben, Butylparaben - dla dzieci na skórę w okolicach podpieluszkowych,
Isopropylparaben, Isobutylparaben, Fenylparaben, Benzylparaben, Pentylparaben - we wszystkich produktach.

niedziela, 14 czerwca 2015

Olejowanie włosów - co trzeba wiedzieć?

Namaste!

Olejowanie włosów jest zabiegiem powszechnie stosowanym w wielu azjatyckich krajach, głównie w Indiach. Pozytywnie wpływa na ich wygląd i kondycję. Nadaje się dla każdego niezależnie od stanu, rodzaju czy długości włosów. Dobrze zmyty nie przetłuszcza włosów.



Na czym to polega?

- Nie ma nic prostszego! Wystarczy niewielką ilość oleju (1-4 łyżki stołowe w zależności od długości włosów) wylać na dłoń i delikatnie wetrzeć we włosy. Możemy wybrać różne sposoby tzn. jakich dodatków użyjemy, jak je nałożymy czy wymieszamy. Olej trzymamy na włosach co najmniej 2 godziny (może być też na całą noc). Po tym czasie myjemy włosy szamponem.
- Przed nakładaniem oleju nie myjemy włosów.
- Możemy także przed użyciem szamponu zemulgować olej (czyli doprowadzić do trwałego połączenia oleju z wodą) nakładając na włosy maskę lub odżywkę, a dopiero po 30-60 min umyć włosy szamponem, co ułatwi zmywanie oleju.
- Częstotliwość zabiegu jest uzależniona od (a jakże!) tego jakie są nasze włosy. Zniszczone i suche będą wymagać olejowania nawet co mycie. Wraz z poprawą ich stanu można zmniejszyć częstotliwość.Optymalne jest olejowanie co 2-3 mycie. Włosom zdrowym mogą wystarczyć jeszcze rzadsze zabiegi, np. co 5 mycie.
- Olej możemy także nakładać na skórę głowy. Jednak u niektórych osób może się zdarzyć, że doprowadzi to do nadmiernego wypadania włosów. W tej sytuacji lepiej przy następnych olejowaniach omijać okolice skóry głowy i nakładać olej niżej.

Tak w zeszłym roku przed obcięciem wyglądały moje włosy podczas olejowania: