sobota, 8 marca 2014

Zioła w domuWitajcie!

Na początek najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet! Mam nadzieję, że znalazło się dziś coś, co Was bardzo ucieszyło. :) Mój tata oraz brat spełnili moje mini-marzenie o mojej ulubionej czekoladzie. Od dawna jej nie jadłam, a zamiast ją kupić wolałam wydać pieniądze na kosmetyki (to chyba nikogo nie dziwi)…Dzisiaj też robię sobie "Niedzielę" dla włosów wraz z testem kolejnej maski Biovax – do włosów przetłuszczających się. Wpis o tym pojawi się najwcześniej w poniedziałek, ponieważ chcę przy okazji sprawdzić jak wpływa u mnie na przedłużanie świeżości przy moim sposobie trzymania masek (tzn. na długość włosów, potem warkocz i położenie go na czubku głowy, a na koniec termocap i ręcznik).

Przejdźmy jednak to głównego tematu. :) Każda włosomaniaczka i spory odsetek nie-włosomaniaczek słyszała o niesamowitym działaniu skrzypu, pokrzywy czy rumianku. Ziółka są tematem-rzeką nie tylko ze względu na ich szerokie zastosowanie (kosmetyka, lecznictwo, kuchnia), ale również na efekty jakie można dzięki nim osiągnąć (albo i nie). Chciałabym się im przyjrzeć z bliska. Stąd tym postem rozpocznę cykl prezentujący ich właściwości. Posiłkować się będę przede wszystkim bardzo przyjazną książką „Zioła w polskim domu” autorstwa Danuty Tyszyńskiej-Kownackiej oraz Teresy Starek.


Książka ta gości od pewnego czasu  na moim stoliczku. Zioła są opisane w bardzo przyjazny sposób. Każdy opis jest podzielony na te same części:
Skąd pochodzi i gdzie jej szukać?
Typowe cechy rośliny
Sposób zbioru
Co zawiera?
Na granicy magii i wiedzy
Właściwości i zastosowanie w lecznictwie domowym
Zastosowanie w gospodarstwie domowych
Ułatwia to wyszukiwanie interesujących nas informacji. Dziwi mnie obecność pewnych roślin, których w życiu bym nie podpięła pod kategorię Zioła, ale skoro są to niech już będą. Na końcu książki możemy znaleźć m.in. Orientacyjne możliwości stosowania ziół w lecznictwie, Zawartość składników mineralnych w poszczególnych gatunkach ziół, Obecność witamin w poszczególnych gatunkach ziół oraz Zioła w kosmetyce. Przedstawię Wam dzisiaj właśnie tę ostatnią tabelkę. :) Wymienia ona zioła, które mogą pomóc w pielęgnacji skóry, twarzy, jamy ustnej, włosów, rąk, stóp oraz w trakcie kąpieli. Skupmy się zatem na włosach…

Gdy borykamy się z:
- brakiem elastyczności i połysku – pomogą nam tu brzoza, koper włoski, lipa, mydlnica, rumianek,
- łupieżem – w zwalczaniu go przydatne będą brzoza, bylica piołun, chaber bławatek, dziewanna, łopian, podbiał, pokrzywa, rumianek, skrzyp i szałwia,
- przetłuszczaniem – brzoza, koper włoski, łopian, melisa, mydlnica, pokrzywa, skrzyp, rumianek,
- nadmiernym wypadaniem – aloes, brzoza, koper włoski, lawenda, lubczyk, łopian, rozmaryn, skrzyp, szałwia i tymianek.

Jeżeli chcemy:
- wzmocnić włosy to użyjmy aloes, brzozę, koper włoski, lawendę, lubczyk, łopian, rozmaryn, skrzyp, szałwię i tymianek,
- zmienić barwę postawmy na dziewannę, łopian, nagietka, orzech włoski, pokrzywę i szałwię.

Dzięki czemu akurat te zioła mogą nam pomóc? O tym w postach, które będą się pojawiać co jakiś czas. ;) W najbliższym czasie pojawi się opis pierwszego ziółka. Będzie to skrzyp polny albo pokrzywa - jeszcze nie wiem, który z nich będzie pierwszy.

Pozdrawiam,
Iza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeżeli podzielisz się ze mną swoją opinią. :)